Česká křesťanská akademie Česká křesťanská akademie

Tomáš Halík - ČKA

23. Listopadu 2019
Tomáš Halík obdržel dne 23. 11. v Krakově Medaili svatého Jiří

13. Listopadu 2019
Tomáš Halík obdržel od prezidenta Spolkové republiky Německo vysoké státní vyznamenání

1. Května 2019
Tomáš Halík oceněn za odboj v době normalizace

1. Května 2019
Rozhovor na Rádiu plus s Tomášem Halíkem

28. Února 2019
Tomáš Halík s rakouským teologem Paulem Zulehnerem předali ve středu 27. února ve Vatikánu papeži Františkovi otevřený dopis na podporu jeho reformního úsilí.

22. Února 2019
Kardinál Tagle při zahajovacím projevu citoval českého teologa Tomáše Halíka

12. Února 2019
Halík: Církev se změnila, do kostela si dnes lidé nechodí splnit nedělní povinnost

28. Ledna 2019
Děkan Filozofické fakulty UK plně podporuje prof. Tomáše Halíka

23. Ledna 2019
Radio Proglas - Výkřik do svědomí - V komentáři týdne připomene Tomáš Halík 50. výročí úmrtí Jana Palacha a bude uvažovat o jeho odkazu pro současnost

16. Ledna 2019
Lidé si do mě promítají své démony. Modlím se i za Klause, říká Tomáš Halík

8. Ledna 2019
Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

31. Prosince 2018
Věřit znovu - a jinak. Rozhovor s katolickým knězem, filosofem a sociologem Tomášem Halíkem

25. Října 2018
Rozhovor s Tomášem Halíkem na Reflexu.

31. srpna 2018
Výzva Tomáše Halíka

2. srpna 2018
Člověk nesmí nikdy ztratit naději
(Článek v Deníku Referendum)

8. června 2018
Rozhovor s Tomášem Halíkem na Aktuálně.cz

8. června 2018
Osobní přání k narozeninám Tomáše Halíka od Dalajlámy

8. června 2018
Požehnání papeže Františka k narozeninám Tomáše Halíka

24. května 2018
Nový film Tomáš Halík: Dialogy se světem se bude vysílat v úterý 29.5. 21:30 na ČT2.

19. února 2018
Otázky Václava Moravce - Budoucnost pro všechny. Teolog Tomáš Halík, psychiatr Cyril Höschl a ústavní právník Jan Kysela.

2. října 2017
Pozvánka na sympozium - Tomáš Halík
Where to Find the Signs of the Times?

10. července 2017
Kniha Tomáše Halíka získala další prestižní ocenění
- tentokrát od Asociace katolického tisku USA a Kanady

2. července 2017
Tomáš Halík: Zvolí církev věrnost evangeliu či přízeň mocných a potlesk většiny? Usnesení vlády, že nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, je popřením evangelia.

26. června 2017
Kniha Tomáše Halíka získala v USA titul Kniha roku v oboru filozofie

22. května 2017
V pondělí 5. 6. v 17.00 hod. v Emauzském klášteře byla slavnostně uvedena nová kniha T. Halíka a A. Grüna: SVĚT BEZ BOHA - Ateismus jako druh náboženské zkušenosti?

10. května 2017
T. Halík obdržel cenu papežské rady za podporu dialogu mezi kulturami

Video na YouTube

Halíkovo dílo je v USA nominováno na Knihu roku v oboru filozofie

Praha 24. dubna (ČTK) - Kniha teologa a kněze Tomáše Halíka Chci, abys byl se stala jedním z finalistů na cenu Kniha roku (Foreword INDIES Book of the Year Awards) v oboru filozofie. Posláním ocenění je upozornit knihovníky a knihkupce na výjimečné publikace nezávislých vydavatelů a jejich autory. Vítězové v desítkách odborných i beletristických kategoriích budou oznámeni na konferenci Asociace amerických knihoven, která se uskuteční v červnu v Chicagu, informovala dnes na svém webu Filosofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Vítězné tituly vybírá porota složená ze čtenářů, knihovníků a knihkupců. Společně s Halíkovou knihou je v oboru filozofie nominováno dalších pět děl, která se věnují například Kantově filozofii či etickému pragmatismu.

Anglický překlad Halíkovy knihy Chci, abys byl vyšel v nakladatelství University of Notre Dame Press v roce 2016 po názvem I want you to be. Halík v ní nabízí nový úhel pohledu na lásku člověka k Bohu, k sobě samému i k bližním včetně nepřátel.

Halík je autorem knih, publikací a esejí, které byly přeloženy do 18 jazyků, včetně čínštiny, korejštiny a turečtiny. Získaly řadu mezinárodních ocenění. K jeho nejznámějším dílům patří O přítomnou církev a společnost, Ptal jsem se cest, Co je bez chvění, není pevné, Oslovit Zachea nebo Vzýván i nevzýván. Za sbírku esejů Vzdáleným nablízku převzal v roce 2011 ve Vídni cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009 a 2010.

Zatím poslední kniha Svět bez Boha, kterou Halík napsal spolu s Anselmem Grünem, byla přeložena do 14 jazyků a česky vyjde v nakladatelství Lidové noviny letos v květnu.

 

 

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.

Tomáš Halík

13. komnata Tomáše Halíka

13. komnata Tomáše Halíka

Vzpomínky na působení v podzemní církvi během normalizačního režimu

Text Mons. Tomáše Halíka pro rozhlasový pořad o podzemní církvi k 21. srpnu 2016

Informace

Tomáš Halík obdržel 22. června 2016 čestný doktorát Oxfordské univerzity.

Tomáš Halík v pořadu Slovenské TV  "Večera s Havranom" o církvi v současné společnosti

Distinguished academic and author, Monsignor Tomas Halik, gives exclusive interview

Tomáš Halík přednáší v Austrálii a Hong Kongu

Tomáš Halík již podruhé po pěti letech pronesl na pozvání  australských katolických biskupů  cyklus přednášek a besed pro biskupy, kněze, profesory teologických fakult i pro širší veřejnost v arcidiecézích Melbourne, Sydney a Brisbaine. Několikrát vystoupil společně s významným církevním právníkem a obhájcem práv australských domorodců prof. Frankem Brennanem SJ. Konal též duchovní cvičení v benediktinském klášteře v australské Arcadii. Na zpáteční cestě se krátce seznámil se situací církve ve Vietnamu a v Hong Kongu. V Hong Kongu, kde byla letos uveřejněna jeho kniha Vzdáleným nablízku v čínském překladu a vzbudila živý zájem na místní teologické fakultě, se setkal se svými čtenáři a diskutoval s čínskými křesťanskými teology o roli náboženství a teologie v době konfrontace civilizací a procesu prolínání kultur. „V letech 2015 – 2017 uskutečňuji řadu podobných rozhovorů s křesťanskými mysliteli  v Evropě, Americe, Austrálii, Asii a Africe v rámci mezinárodního výzkumného úkolu o budoucnosti náboženství, globalizaci křesťanství a mezináboženském dialogu a dokončuji přípravné práce pro novou knihu o současných proměnách náboženství, zejména ve vztahu teologie k politice, filozofii a spiritualitě,“ uvedl Tomáš Halík.

http://halik.cz/cs/tvorba/novinky/clanek/281/
https://catholicfoundation.org.au/articles/monsproftomashalik/
http://catholicleader.com.au/analysis/church-suffering-paved-the-way-to-faith-for-monsignor-tomas-halik

Prohlášení Tomáše Halík k vraždám ve Francii

Brutální vražda ve francouzském kostele, podobně jako všechny předchozí teroristické akce, jsou naléhavou výzvou pro všechny lidi dobré vůle, křesťany, muslimy, sekulární humanisty i vyznavače jiných náboženství, aby společně podnikli vše proto, aby násilí na nevinných bylo nejen jednoznačně odsouzeno, ale všemi dostupnými prostředky zastaveno. Hlavním cílem extrémistů z IS je vyvolat  konflikt mezi  západním a muslimským světem tím, že se pokusí namluvit muslimům, že Západ neodmítá pouze fanatické džihadisty, ale islám jako takový. Hlavním spojencem v této válce džihadistů proti Západu jsou lidé, kteří nedovedou rozlišit mezi islámem a džihadistickými teroristy (např. "konvičkovci" v našich zemích, ale ozvalo se to i ve vystoupení pracovníka pražského arcibiskupství pátera Badala v ČT.) Čeští muslimové, kteří jsou Konvičkovým hnutím "Islám tady nechceme" stále napadáni a provokováni, útok jednoznačně odsoudili. V psychologické válce, která pomalu přerůstá v horkou válku, je podstatné udržet většinu muslimského světa ve společném odporu vůči fanatickým džihadistům. Proto je tak nesmírně důležitý dialog s muslimskými náboženskými vůdci, kteří jsou nejdůležitějšími spojenci v ideovém zápasu vůči džihadistům a mohou odvrátit nebezpečí radikalizace miliardy muslimů na naší planetě.
K návrhům na zpřísnění postihů za "schvalování atentátů" dodávám, že to, co je třeba přísně postihovat - ale především překonávat vzděláním a výchovou - je šíření předsudků a nenávisti (také na sociálních sítích) vůči jiným náboženstvím, rasám a kulturám a vůči menšinám: to je nejnebezpečnější podhoubí radikalizace a terorismu v našem světě.

Překlad knihy Tomáše Halíka do čínštiny

Ve všech hlavních křesťanských knihkupectvích v Hong-Kongu se letos objevilo čínské vydání knihy Tomáše Halíka Vzdáleným nablízku. Tato kniha, které Evropská společnost pro katolickou teologii udělila Cenu za nejlepší teologickou knihu Evropy za léta 2009-2011 a Americký národní knižní klub ji v roce 2011 prohlásil teologickou knihou měsíce, vyšla již v 18 jazycích včetně turečtiny. Na podzim letošního roku vyjde i v korejštině.

Tomáš Halík jmenován viceprezidentem mezinárodní vědecké rady ve Washingtonu

Během svého pobytu v USA byl prof. Tomáš Halík jmenován viceprezidentem celosvětově působící Rady pro výzkum hodnot a filozofie (Council for Research in Values and Philosophy) se sídlem ve Washingtonu DC. Tato významná mezinárodní instituce sdružuje přední světové filozofy a vědce ve společenskovědních oborech, vytváří síť výzkumných týmů po celé planetě, organizuje mj. Světové kongresy filozofie, které se v minulosti konaly např. v New Yorku, Keni, Bogotě, Jeruzalémě a Athénách (příští Světový kongres filozofie se bude konat v roce 2018 v Pekingu). Prof. Halík se podílel od roku 2011 na jednom z mezinárodních výzkumných projektů této instituce a od počátku letošního roku je řádným členem Rady. Rada působí celosvětově od sedmdesátých let a roku 2013 byla v Athénách poctěna Cenou za globální dialog (Global Dialogue Prize). Na základě výzkumu světového kulturního dědictví a současných změn ve světě vydala na 300 svazků vědeckých prací.

Prof. Tomáš Halík v USA 2015

Od září do prosince působí na Institute for Advanced Study na University Notre Dame ve státě Indiana.
Pracuje zde na projektu, nazvaném Afternoon of Christianity. Na cestě do USA přednášel na pozvání
emeritního papeže Benedikta XVI. pro kruh jeho bývalých doktorandů (Ratzinger-Schüler-Kreis)
v papežském letním sídle v Castel Gandolfu u Říma).

V říjnu přednášel ve Washingtonu na Georgetown University, na Woodrow Wilson International Center for Scholars (přednášku Long Period of Healing v rámci Annual Freedom Lectures) a na Velvyslanectví ČR přednášku o intelektuálním a duchovním poselství Karla Čapka a sloužil mši v katedrále National Shrine pro české krajany. Ve Filadelfii byl přijat městskou radou a setkal se s honorárním konzulem Peterem Rafaeli.

V listopadu navštívil New York, účastnil se oběda, který na jeho počest uspořádala 
prezidentka Union Theological Seminary  prof. Serene Jones a besedoval s profesory tamní teologické fakulty, setkal se s rektorem St. Joseph Seminary mons. Peterem Vaccari, v rámci Festivalu evropské literatury besedoval s teologem Peterem Colossi, předčítal ze své knihy „Chci, abys byl“ a besedoval
s publicistou Ianem Burumou o „uprchlické krizi“ na Carnegie Council for International Etics
(beseda byla natáčena 30 televizními stanicemi).

Ve dnech 15. – 17. listopadu pořádá univerzita Notre Dame Templetonovskou konferenci
o teologii a filozofii náboženství Tomáše Halíka pod názvem Afternoon of  Christianity.
Konference se aktivně účastní řada významných teologů, filozofů, sociologů
a politologů z různých amerických univerzit.

The Afternoon of Christianity - program zde:Na zpáteční cestě do České republiky se prof. Halík zastaví na 2 dny v Římě,
kde bude přednášet na mezinárodní konferenci na Papežské univerzitě Urbaniana
o pronásledování křesťanů, pořádané Univerzitou Notre Dame k 50. výročí vydání
dokumentu Dignitatis humanae o náboženské svobodě a na konferenci na
Papežské univerzitě Gregoriana, pořádané velvyslanectvím Spolkové republiky Německo
při Svatém Stolci k  50. výročí ukončení 2. vatikánského koncilu.

Tomáš Halík přednášel kruhu žáků Benedikta XVI.

CASTEL GANDOLFO/VATIKÁN/PRAHA -Tomáš Halík v pátek a v sobotu 28. - 29. 8. 2015 přednášel v letním papežské sídle v Castel Gandolfo emeritnímu papeži Benediktu XVI. a kruhu jeho žáků. V neděli s ním koncelebroval mši sv. a v pondělí se s ním setkal na soukromé večeři a při následném osobním rozhovoru.

Tomáš Halík a emeritní papež Benedikt XVI,

Setkání kruhu žáků Josepha Ratzingera


Papež Benedikt koná od počátku svého pontifikátu (a pokračuje i po něm) každoroční třídenní teologický seminář se svými bývalými žáky (tzv. Schülerkreis), kam patří např. kardinálové Schönborn a Koch a řada biskupů a profesorů katolických univerzit.

Navázal tak na tradici Jana Pavla II., který rovněž v papežském letním sídle Castel Gandolfo pořádal diskuse s významnými světovými mysliteli (účastnili se např. filozofové Paul Ricoeur a Charles Taylor, nositel Templetonovy ceny).

Na konci každého setkání účastníci předloží papeži Benediktovi 3 témata pro příští rok a papež z nich vybere jedno. Také si vyhradil právo zvolit pro každý rok jednoho přednášejícího, který pronese k tématu dvě zásadní přednášky a po zbytek času s ním účastníci diskutují. Pro letošní setkání Benedikt XVI. zvolil téma "Jak dnes mluvit o Bohu" a jako přednášejícího vybral českého teologa a filozofa Tomáše Halíka.

Benedikt XVI. četl Halíkovu knihu


Před několika lety členové "kruhu žáků" předali a doporučili papeži Benediktovi knihu Tomáš Halíka Vzdáleným nablízku, která v tom roce získala Cenu za nejlepší teologickou knihu Evropy. Papež Benedikt zřejmě vybral Tomáš Halíka pod dojmem četby této knihy a svou roli sehrálo i to, že Tomáš Halík získal v roce 2014 prestižní Templetonovu cenu.

Na závěr semináře koncelebrují účastníci s emeritním papežem mši ve Vatikáně a Benedikt XVI. s každým jednotlivě hovoří. Letos pozval Tomáše Halíka na večeři a osobní rozhovor ještě následující den.

O čem Tomáš Halík přednášel

Halík nazval první přednášku "Jak dnes mluvit a jak mlčet o Bohu" a druhou "Láska - oltář neznámého Boha". V obou přednáškách navázal zejména na myšlenky své knihy "Chci abys byl".
Nejdříve se věnoval tomu, co znamená ono "dnes" - v jakém bodě svých dějin se křesťanství nachází a s jakými kulturními a duchovními charakteristikami času se musí vyrovnávat. Kladl si otázku, do jaké míry ona krize tradičního křesťanství a náboženské řeči může být výzvou a šancí pro obnovu a prohloubení víry. Zdůraznil úkol církve doprovázet duchovně hledající, jejichž počet v západním svět roste, zatímco počet tradičně církevně orientovaných křesťanů i počet rozhodných ateistů klesá. Ukázal, že toto doprovázení je něco jiného, než tradiční misie - nejde o to hledající vtlačit do stávajících struktur křesťanství, nýbrž spíše obohatit chápání víry v čestném dialogu s nimi i o jejich duchovní zkušenosti.
V tom se Halík blíží z jiného úhlu pohledu k myšlence Benedikta XVI., že církev musí mít otevřený prostor pro hledající (jako bylo "nádvoří národů" v jeruzalémském chrámě), nesmí se stát do sebe uzavřenou sektou.
Tento model dále rozvíjí a radikálně uskutečňuje papež František. Víra bez rozumu je nebezpečná, tvrdil Benedikt XVI.; víra bez lásky je ještě nebezpečnější, dodává Halík. Jen z hloubky zkušenosti sebepřekročení v lásce můžeme pochopit, co je míněno slovem "Bůh".

Zdroj: Christnet.cz ( Ze světa / juml / redakce / 31. srpna 2015 9:54)

45. laureát Templetonovy ceny

Ve středu 11. 3. v 10.30 na tiskové konferenci na Královské akademii věd v Londýně bude zveřejněno jméno letošního laureáta Templetonovy ceny, známé ve světě jako "Nobelova cena pro oblast spirituality". O udělení ceny rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství, vybraných na základě nominací, jež předkládají představitelé význačných teologických či vědeckých institucí z celého světa. První nositelkou byla Matka Tereza z Kalkaty, v posledních letech to byli dva nositelé Nobelovy ceny míru, tibetský dalajláma a arcibiskup Desmond Tutu a loni se 44. nositelem této ceny stal český filozof a teolog Tomáš Halík.

O ceně (podle materiálů Templetonovy nadace):

Templetonova cena je vyznamenáním pro žijící osobnost, která výjimečným způsobem přispěla k prohloubení duchovní dimenze života svým myšlením, objevy nebo praktickou činností. Tato cena byla založena sirem Johnem Templetonem v roce 1972 a podle jeho slov je jejím posláním "učinit známými „ iniciátory ducha“ – vynikající jedince, kteří zasvětili své nadání rozšíření našeho poznání smyslu lidství a nejzazší skutečnosti".

Ilona Trnková

Mezinárodní ocenění Tomáše Halíka

Profesor Tomáš Halík, který se stal v květnu 2014 prvním českým nositelem prestižní Templetonovy ceny, obdržel v listopadu t.r. další významná mezinárodní akademická ocenění.

Dne 6. listopadu byla jeho jménem pojmenována nová přednášková aula univerzity v Oxfordu a dne 13. 11. obdržel čestný doktorát teologie nejstarší německé university, univerzity v Erfurtu.

Tomáš Halík působil jako hostující profesor na Oxfordské univerzitě v podzimním semestru 2001. V Erfurtu byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Hugo Aufderbeckem v roce 1978.

Slavnosti v Oxfordu se zúčastnil rektor a prorektor oxfordské university, ministr kultury Daniel Herman, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a další političtí a akademičtí funkcionáři;
Univerzitu Karlovu zastupovala prorektorka pro evropské záležitosti prof. Lenka Rovná. Odpoledne 6. 11. Tomáš Halík přednášel v oxfordské koleji San Anthony o dějinné roli Václava Havla a Jana Pavla II.
Na slavnostní promoci v Erfurtu Univerzitu Karlovu zastupovali rektor univerzity prof. Tomáš Zima a děkan Katolické teologické fakulty UK Prokop Brož.

Laudatio pronesl děkan Teologické fakulty Erfurtské univerzity prof. Michael Gabel. Slavnostního aktu se zúčastnili i němečtí biskupové včetně emeritního světícího biskupa biskupa Hanse-Reinharda Kocha, který byl v roce 1978 přítomen kněžskému svěcení Tomáše Halíka.

Templetonova cena pro Tomáše Halíka

Prezident České křesťanské akademie Prof. Tomáš Halík získal prestižní Templetonovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za náboženství. Ocenění v Londýně každoročně uděluje Temletonova nadace za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života.

Templetonova cena se uděluje od začátku 70. let minulého století. První laureátkou se stala v roce 1973 známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. V roce 2012 ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama a loni jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu. Cenu v minulosti získal i ruský spisovatel a politický aktivista Alexandr Solženicyn.

Cenu založil v roce 1972 americký filantrop Sir John Templeton, který tím chtěl zdůraznit potřebu propojení vědy a duchovna. O udělení ceny rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství.

Krátké video ze slavnostního ceremoniálu předání ceny uvidíte zde:

https://www.youtube.com/watch?v=jH5N7rOg35kTomáš Halík pronesl letošní výroční přednášku na slavnostním zasedání Katolické univerzity v Lovani

Katolická univerzita v Lovani v Belgii pozvala profesora Tomáše Halíka proslovit slavnostní přednášku na zahájení letního semestru univerzity. Tématem přednášky, která se konala 6. března, bylo "Odpoledne křesťanství". Tomáš Halík konstatuje, že až do počátku moderny křesťanství prožívalo své "dopoledne", čas k vybudování institučních a doktrinálních struktur církve. Nyní se křesťanství v Evropě ocitá v "polední krizi", v níž se vede spor mezi těmi, kdo chtějí stávající podobu těchto struktur za každou zachovat nezměněnu a těmi, kdo požadují jejich radikální změny. Podle českého teologa existuje třetí alternativa: cesta na hloubku, k spirituálnímu a intelektuálnímu prohloubení víry. Církev by se měla vrátit k ideálu středověké univerzity, která byla společenstvím učitelů a žáků, společenstvím života, učení a modlitby, kde se hledala pravda svobodnou diskusí (vše bylo možné předložit jako otázku k diskusi, "questio disputata") a platila zásada předávat to, co bylo promeditováno (contemplata aliis tradere). Tomáš Halík se rovněž na lovaňské teologické fakultě účastnil semináře o teologii lásky a promluvil v belgické katolické televizi o současné situaci a perspektivách náboženství v Evropě.

 

Kniha Tomáše Halíka vychází ve Vatikánu

Oficiální vatikánská knižnice Libreria editrice Vaticana, která vydává především díla Benedikta XVI. a úřední dokumenty Svatého Stolce, vydala italský překlad knihy Tomáše Halíka Vzdáleným nablízku (Vicino ai lontani) s předmluvou předsedy Rady evropských biskupských konferencí kardinála Reinharda Marxe. Kniha již dříve získala Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009-10 a v USA byla v roce 2010 vyhlášena Knihou měsíce. Slavnostní uvedení knihy ve Vatikánu za přítomnosti kardinála Duky a zástupců Svatého stolce se bude konat počátkem příštího roku. Je to vůbec poprvé, kdy vatikánská knižnice vydává dílo českého teologa. Knihy Tomáše Halíka byly již přeloženy do 11 jazyků a staly se předmětem disertačních prací na teologických fakultách několika zemí. Na příští rok jsou plánovana vydání Halíkových knih v překladech do francouzštiny, portugalštiny, němčiny, chorvatštiny, holandštiny, turečtiny a čínštiny.

Na fotografii: Benedikt XVI s knihou "Vzdáleným nablízku".

 

Prezident Polské republiky udělil T. Halíkovi vysoké státní vyznamenání

Prezident Polské republiky Bronislaw Komorowski udělil prof. Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Rytířský kříž řádu za zásluhy Polské republiky jako uznání za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy. Tomáš Halík udržoval kontakty s polskými katolickými intelektuály, disidenty a představiteli církve před r. 1989, v r. 1990 připravoval první návštěvu papeže do Československa a poté byl Janem Pavlem II. jmenován konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. V letech 1991-2011 prof. Halík v Polsku publikoval 11 knih a množství časopiseckých článků a rozhovorů, často přednášel na odborných konferencích a univerzitách (včetně Hnězdenského sjezdu, Gdaňského Areopagu, Kongresu křesťanské kultury v Lublinu, Dnů Jozefa Tischnera na Jagelonské univerzitě v Krakově apod.) a je zván polskými biskupy přednášet a vést duchovní cvičení pro kněze a studenty bohosloví. V r. 2007 obdržel ve Varšavě cenu polských knihkupců Fénix za nejlepší knihu zahraničního autora a v r. 2011 ve varšavské synagoze čestný titul Člověk smíření za zásluhy o křesťansko-židovský dialog. Rytířský kříž za zásluhy předá 14. března Tomáši Halíkovi v zastoupení prezidenta Komorowského velvyslanec Polské republiky v Praze Jan Pastwa. Slavnostního předání se účastní i kardinál Dominik Duka.

Tomáš Halík získal Cenu za nejlepší teologickou knihu Evropy

Evropská společnost pro katolickou teologii udělila Tomáši Halíkovi za knihu Patience with God (v českém orig. Vzdáleným nablízku, nakl. Lidové noviny 2007)Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu za roky 2009/10. Kniha vyšla česky, anglicky, polsky a německy a v USA byla loni vyhodnocena Americkým národním katolickým knižním klubem jako kniha měsíce; připravují se její vydání v dalších jazycích včetně čínštiny a korejštiny. Cena bude Tomáši Halíkovi slavnostně udělena na mezinárodním kongresu teologů ve Vídni 25. srpna. Zároveň bude jeden exemplář knihy osobně předán Benediktu XVI. při tradičním papežově setkání s profesory teologie v Castel Gandolfu. Knihy Tomáše Halíka byly dosud přeloženy do devíti jazyků a získaly několik domácích i zahraničních literárních cen.

Tomáš Halík vyznamenán zároveň židy i muslimy

Ve středu 24. 11. 2010 obdrží prof. Mons. Tomáš Halík Cenu mezináboženského a mezikulturního dialogu od islámské společnosti Mozaika-Platforma dialogu. V polovině ledna příštího roku potom převezme cenu Společnosti křesťanů a židů za dialog a sblížení mezi křesťany a židy.

Praha/Polsko: Společnost křesťanů a židů udílí v Polsku každoročně střídavě křesťanským a židovským významným světovým osobnostem, které se zasloužily o dialog a sblížení mezi křesťany a Židy, čestný titul Člověk smíření. Jak bylo nedávno oznámeno ve Varšavě, titul "Člověk smíření 2010" bude za účasti předních představitelů židovských obcí a křesťanských církví  slavnostně udělen českému teologovi a filozofovi prof. Mons. Tomáši Halíkovi 15. ledna 2011 v hlavní varšavské synagoze.

Prof. Halík bude za zásluhy o mezináboženský dialog vyznamenán rovněž muslimy. Společnost Mozaika – Platforma dialogu, která se v duchu soudobého tureckého islámského myslitele a hlasatele tolerance Fethullaha Güllena snaží o pěstování dobrých vztahů mezi muslimy, křesťany a Židy, se rozhodla udělovat v Čechách každoročně jednomu českému intelektuálovi Cenu mezináboženského a mezikulturního dialogu. Jako prvnímu bude  letos tato cena udělena Tomáši Halíkovi. Převezme ji ve středu 24. listopadu 2010 v Praze.

Mons. Halík nedávno obdržel také zlatou svatovojtěšskou medaili z rukou pražského arcibiskupa Mons. Dominika Duky OP za mimořádně účinné přiblížení obrazu církve a evangelia spoluobčanům. V září tohoto roku byla prof. Halíkovi udělena cena Romana Guardiniho za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby.

Tomáš Halík patřil v těžkých dobách k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. Po roce 1989 se stal prezidentem České křesťanské akademie, farářem pražské Akademické farnosti a profesorem Univerzity Karlovy. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a Papež Benedikt XVI. čestným prelátem Jeho svatosti. Svými četnými publikacemi a přednáškami doma i v zahraničí oslovuje nejen křesťany, ale také ty, kteří své životní směřování teprve hledají. Velké množství zejména mladých lidí přivedl ke Kristu a církvi.

(Zpráva tiskového střediska ČBK, 24.11.2004)
Autor: Aleš Pištora