45. laureát Templetonovy ceny

Ve středu 11. 3. v 10.30 na tiskové konferenci na Královské akademii věd v Londýně bude zveřejněno jméno letošního laureáta Templetonovy ceny, známé ve světě jako "Nobelova cena pro oblast spirituality". O udělení ceny rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství, vybraných na základě nominací, jež předkládají představitelé význačných teologických či vědeckých institucí z celého světa. První nositelkou byla Matka Tereza z Kalkaty, v posledních letech to byli dva nositelé Nobelovy ceny míru, tibetský dalajláma a arcibiskup Desmond Tutu a loni se 44. nositelem této ceny stal český filozof a teolog Tomáš Halík.

O ceně (podle materiálů Templetonovy nadace):

Templetonova cena je vyznamenáním pro žijící osobnost, která výjimečným způsobem přispěla k prohloubení duchovní dimenze života svým myšlením, objevy nebo praktickou činností. Tato cena byla založena sirem Johnem Templetonem v roce 1972 a podle jeho slov je jejím posláním "učinit známými „ iniciátory ducha“ – vynikající jedince, kteří zasvětili své nadání rozšíření našeho poznání smyslu lidství a nejzazší skutečnosti".

Ilona Trnková

Mezinárodní ocenění Tomáše Halíka

Profesor Tomáš Halík, který se stal v květnu letošního roku prvním českým nositelem prestižní Templetonovy ceny, obdrží v listopadu t.r. další významná mezinárodní akademická ocenění.

Dne 6. listopadu bude jeho jménem pojmenována nová přednášková aula univerzity v Oxfordu a dne 13. 11. obdrží čestný doktorát teologie nejstarší německé university, univerzity v Erfurtu.

Tomáš Halík působil jako hostující profesor na Oxfordské univerzitě v podzimním semestru 2001. V Erfurtu byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Hugo Aufderbeckem v roce 1978.

Slavnosti v Oxfordu se účastní rektor a prorektor oxfordské university, ministr kultury Daniel Herman, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a další političtí a akademičtí funkcionáři;
Univerzitu Karlovu bude zastupovat prorektorka pro evropské záležitosti prof. Lenka Rovná. Odpoledne 6. 11. bude Tomáš Halík přednášet v oxfordské koleji San Anthony o dějinné roli Václava Havla a Jana Pavla II.
Na slavnostní promoci v Erfurtu budou Univerzitu Karlovu zastupovat rektor univerzity prof. Tomáš Zima a děkan Katolické teologické fakulty UK Prokop Brož.

Laudatio pronese děkan Teologické fakulty Erfurtské univerzity prof. Michael Gabel. Slavnostního aktu se zúčastní i němečtí biskupové včetně emeritního světícího biskupa biskupa Hanse-Reinharda Kocha, který byl v roce 1978 přítomen kněžskému svěcení Tomáše Halíka.


Templetonova cena pro Tomáš Halíka

Prezident České křesťanské akademie Prof. Tomáš Halík získal prestižní Templetonovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za náboženství. Ocenění v Londýně každoročně uděluje Temletonova nadace za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života.

Templetonova cena se uděluje od začátku 70. let minulého století. První laureátkou se stala v roce 1973 známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. V roce 2012 ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama a loni jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu. Cenu v minulosti získal i ruský spisovatel a politický aktivista Alexandr Solženicyn.

Cenu založil v roce 1972 americký filantrop Sir John Templeton, který tím chtěl zdůraznit potřebu propojení vědy a duchovna. O udělení ceny rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství.

Krátké video ze slavnostního ceremoniálu předání ceny uvidíte zde:

https://www.youtube.com/watch?v=jH5N7rOg35kTomáš Halík pronesl letošní výroční přednášku na slavnostním zasedání Katolické univerzity v Lovani

Katolická univerzita v Lovani v Belgii pozvala profesora Tomáše Halíka proslovit slavnostní přednášku na zahájení letního semestru univerzity. Tématem přednášky, která se konala 6. března, bylo "Odpoledne křesťanství". Tomáš Halík konstatuje, že až do počátku moderny křesťanství prožívalo své "dopoledne", čas k vybudování institučních a doktrinálních struktur církve. Nyní se křesťanství v Evropě ocitá v "polední krizi", v níž se vede spor mezi těmi, kdo chtějí stávající podobu těchto struktur za každou zachovat nezměněnu a těmi, kdo požadují jejich radikální změny. Podle českého teologa existuje třetí alternativa: cesta na hloubku, k spirituálnímu a intelektuálnímu prohloubení víry. Církev by se měla vrátit k ideálu středověké univerzity, která byla společenstvím učitelů a žáků, společenstvím života, učení a modlitby, kde se hledala pravda svobodnou diskusí (vše bylo možné předložit jako otázku k diskusi, "questio disputata") a platila zásada předávat to, co bylo promeditováno (contemplata aliis tradere). Tomáš Halík se rovněž na lovaňské teologické fakultě účastnil semináře o teologii lásky a promluvil v belgické katolické televizi o současné situaci a perspektivách náboženství v Evropě.Kniha Tomáše Halíka vychází ve Vatikánu

Oficiální vatikánská knižnice Libreria editrice Vaticana, která vydává především díla Benedikta XVI. a úřední dokumenty Svatého Stolce, vydala italský překlad knihy Tomáše Halíka Vzdáleným nablízku (Vicino ai lontani) s předmluvou předsedy Rady evropských biskupských konferencí kardinála Reinharda Marxe. Kniha již dříve získala Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009-10 a v USA byla v roce 2010 vyhlášena Knihou měsíce. Slavnostní uvedení knihy ve Vatikánu za přítomnosti kardinála Duky a zástupců Svatého stolce se bude konat počátkem příštího roku. Je to vůbec poprvé, kdy vatikánská knižnice vydává dílo českého teologa. Knihy Tomáše Halíka byly již přeloženy do 11 jazyků a staly se předmětem disertačních prací na teologických fakultách několika zemí. Na příští rok jsou plánovana vydání Halíkových knih v překladech do francouzštiny, portugalštiny, němčiny, chorvatštiny, holandštiny, turečtiny a čínštiny.

Na fotografii: Benedikt XVI s knihou "Vzdáleným nablízku".

 

Další zprávy...

Print

© Česká křesťanská akademie - 2008