Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století
Svědci krve z řad katolických křesťanů všech národností
Řešitel projektu:
Odborní gestoři projektu:
Partneři projektu:
Mediální partneři projektu:
„Do naší doby se vrátili mučedníci, často neznámí, jako ´neznámí vojíni´ velké věci Boží! Pokud je to možné, neměla by se v církvi jejich svědectví ztrácet. Jak bylo upozorněno v konsistoři, je třeba, aby se místní církve ze všech sil snažily uchovat památku těch, kdo podstoupili mučednictví, a shromažďovaly nezbytné doklady.“ (TMA, čl. 37)
Novodobé církevní dějiny v českých zemích, zvláště pak historie týkající se katolické církve, byly za komunistické totality po celá desetiletí víceméně tabuizovanou tematikou, příp. vycházely z ideologicky nepřátelských pozic vůči církvi. Kromě dílčích prací vzniklých v exilu se první publikace k církevní problematice založené na svobodném zkoumání pramenů začaly objevovat až po roce 1989. Celkový obraz historie katolické církve má stále mnoho cézur a bílých míst a přetrvává vůči ní nemálo předsudků. Předkládaný projekt zpracováním portrétů martyrů katolické církve v minulém století doplní tento obraz o konkrétní lidské profily osob, které si v době nesvobody a pronásledování zachovaly svou lidskou, národní i mravní autenticitu. Vedle odpůrců a obětí obou totalit z ostatních sociálních vrstev a názorových proudů je třeba postavit bok po boku i martyry z řad katolických věřících, aby i oni vstoupili do povědomí veřejnosti jako přirozená součást obrazu naší novodobé historie. Speciální význam má samozřejmě pro katolickou církev v českých zemích, pro její vlastní sebepoznání. Navíc naplní i výzvu papeže Jana Pavla II. v Tertio millennio adveniente (TMA), aby jednotlivé místní církve zpracovaly své martyrologium 20. století. Přínosem bude i pro vzájemné vztahy Čechů a sudetských Němců, když v době nacistické vlády v českých zemích si nemalá část katolíků obou národů zachovala křesťanskou věrohodnost.Hlavním cílem projektu je zpracovat faktograficky přesné a výstižné profily martyrů katolické církve v českých zemích ve 20. století.
Dalším cílem je zhodnotit výsledky výzkumu pro veřejnost prostřednictvím široké škály médií (putovní výstava, rozhlasové pořady v Radiu Proglas a v Českém rozhlase, články v ústředním i regionálním tisku, popř. učební text pro sekundární školství).
Obsah projektu je rozdělen do tří částí:
badatelská činnost, jejímž výsledkem budou faktograficky přesné a výstižné profily svědků krve z řad katolických křesťanů všech národností v českých zemích ve 20. století (Češi, Němci, Poláci, případně další), publikování těchto profilů v Martyrologiu katolické církve v českých zemí ve 20. století, zpracování výsledků badatelské činnostiBadatelská činnost se zaměří na svědky krve z řad katolických křesťanů v českých zemích ve 20. století, kteří především v době rozbití Česko-slovenska a následné nacistické okupace (1938-1945) a v letech komu-nistické totality (1948-1989) pro věrnost své víře, svému poslání či úřadu a svým křesťanským morálním principům ztratili život jako oběti perzekuce. Pozornost z tohoto hlediska bude věnována i dalším dra-matických obdobím ve 20. století (1. světová válka, odsun a vyhnání Němců po 2. světové válce, působení v misiích, v exilu apod. Přitom půjde o křesťany všech národností žijících na území českých zemí.
Na základě stávajícího archivního výzkumu a publikované literatury existuje poměrně přesná evidence svědků krve z řad diecézního i řádového duchovenstva, řeholníků resp. řeholnic z doby nacismu – přes 70 osob z řad českých kněží a řeholníků, téměř 30 z řad německého kléru; z doby komunismu existuje pouze odhad – 40 – 50 osob. Svědci krve z řad laiků jsou dosud velmi málo podchyceni a někteří z nich musejí být teprve objeveni.
Výzkumná práce bude realizována po klasických liniích. Základem bude zkoumání archivních pramenů – v síti státních archivů (národní/zemské– oblastní – okresní), v archivech (arci)diecézí event. jednotlivých řeholí, v sudetoněmeckých institucích (zejména Institut für Kirchengeschichte von Böhmen-Mähren-Schlesien, Königstein/Taunus), v katolických spol-cích a organizacích (např. Orel), případně archiválií držených v soukromí. Velmi důležitý zdroj představuje dosud publikovaná literatura, dobový tisk a příležitostné pamětní a výroční tiskoviny, často zapomenuté a ob-tížně přístupné (zejména Centrální katolická knihovna KTF UK) a ko-nečně osobní svědectví blízkých lidí.
ad b)Základním výsledkem badatelské práce bude publikace Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století, maximálně kvalitní po obsahové i formální stránce, o rozsahu cca. 500 NS, obsahující profily jednotlivých osobností. Tyto profily budou mít následující strukturu:
Pro porovnání lze uvést z německého jazykového prostředí: Zeugen für Christus. Das deutsche Martyrologium des 20. Jahrhunderts. Teil I. und II. Ferdinand Schöningh. Paderborn – München – Wien – Zürich 1999 a rakouskou publikaci Blutzeugen des Glaubens. Martyrologium des 20. Jahrhunderts. Teil I.-III. Dom Verlag, Wien 1999.
ad c)Cílem projektu však není pouze sběr a utřídění informací, nýbrž a pře-devším jejich prezentace. Z tohoto důvodů představují i uvedené tři vý-stupy nepostradatelnou součást předkládaného projektu.
Putovní výstava bude obsahovat medailony vybraných svědků krve, které budou umístěny na výstavních panelech a doplněny dobovými dokumenty – fotografiemi, výstřižky z novin a dobových textů apod. Součástí projektu je však pouze příprava těchto panelů (technický návrh, grafické zpracová-ní, výroba), nikoliv již realizace výstav v jednotlivých místech.
Propagace projektu v průběhu celé jeho realizace byla projednána s ve-dením Radia Proglas. Prezentace výsledků byla předjednána s redakcí ná-boženského vysílání Českého rozhlasu. Půjde zejména o řadu medailonů nejvýznamnějších svědeckých osobností. Tyto pořady těžící z výsledků výzkumu budou realizovány a financovány ze zdrojů Českého rozhlasu a Radia Proglas.
Pod názvem „Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století“ vznikl na půdě České křesťanské akademie (ČKA) zajímavý projekt, který byl přijat Českou biskupskou konferencí a jehož výsledkem by mělo být představení novodobých českých mučedníků z řad katolických křesťanů všech národností. Více o tom hovoříme s historikem Janem Stříbrným z ČKA.
Nejlépe by bylo, kdyby dotyční lidé své svědectví, podněty a jiné informace adresovali přímo k nám do České křesťanské akademie: Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2, tel. linka: 224 917 210, e-mail: jan.stribrny@centrum.cz. Budeme mít samozřejmě i svou webovou stránku, kterou spustíme do konce května, a kde budou zveřejněny základní informace (a průběžně aktualizovány).
A jak je tento projekt zaštítěn po odborné stránce?
Odbornými garanty jsou teologické fakulty v Praze a Olomouci. Autorsky se na něm bude podílet celá řada historiků, archivářů a dalších odborníků, včetně teologů. Celý projekt byl sponzorsky zaštítěn Renovabis, což je dílo solidarity německých katolíků s lidmi ve střední a východní Evropě.
Připravil JAN PAULAS