Česká křesťanská akademie

Halík obdrží cenu papežské rady za podporu dialogu mezi kulturami

Vatikán/Praha 9. května (ČTK) - Český teolog, filozof a spisovatel Tomáš Halík obdrží letošní cenu Uměním k Bohu (Per artem ad Deum), kterou každoročně uděluje Papežská rada pro kulturu za podporu dialogu mezi kulturami. Medaili převezme Halík v červnu v polském městě Kielce na festivalu Sacroexpo. ČTK to oznámila mediální zástupkyně Halíka Monika Klegová. Halík už v zahraničí získal mnohá prestižní ocenění.

Halík převezme ocenění za "svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci". Spolu s ním budou vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller a německá umělkyně Claudia Henzlerová.

Medaili Uměním k Bohu v minulosti obdrželi například režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof Penderecki a Arvo Pärt. Papežskou radu, nazývanou též vatikánským ministerstvem kultury, zřídil v roce 1982 papež Jan Pavel II. a jejím úkolem jsou vztahy církve se světem kultury a vědy. Radu vede kardinál Giafranco Ravasi, s nímž Halík v minulosti společně přednášel.

V Polsku Halíkovi vyšlo 13 knih a posbíral zde řadu ocenění, například rytířský kříž Řádu za zásluhy od polského prezidenta. Sacroexpo je jedním z největších veletrhů zaměřených na vše, co má spojitost s církví. Koná se v polském městě Kielce, letos to bude mezi 12. a 14. červnem.

Halík je autorem knih, publikací a esejí, které byly přeloženy do 18 jazyků, včetně čínštiny, korejštiny a turečtiny. Získaly řadu mezinárodních ocenění. K jeho nejznámějším dílům patří O přítomnou církev a společnost, Ptal jsem se cest, Co je bez chvění, není pevné, Oslovit Zachea nebo Vzýván i nevzýván. Za sbírku esejů Vzdáleným nablízku převzal v roce 2011 ve Vídni cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009 a 2010.

gcm mka