Česká křesťanská akademie Česká křesťanská akademie

Universum 3 / 2010 - obsah


vyšlo 5. 10. 2010


Podzimní vydání čtvrtletníku ČKA by se lehce dalo nazvat číslem zvěřinovským: najdeme v něm totiž článek Vojtěcha Novotného Desatero tvůrčích období Josefa Zvěřiny, který mapuje život a dílo našeho předního a náhle zesnuvšího představitele katolické církve. Diachronický přehled doprovází rozsáhlý rozhovor se sestrou Františkou Safkovou OSU, která byla v 80. letech minulého století nejbližší spolupracovnicí J. Zvěřiny a poznala jej nejen jako výborného kněze, ale také jako otevřeného a vroucího člověka.
Pravidelná anketa je věnována nedávnému období našich církevních dějin: Co zbylo z dědictví předlistopadové éry té části církve, které jsme si zvykli říkat podzemní? Ankety se zhostili biskup V. Malý, brněnský historik J. Hanuš, salesián B. Bebeš, publicista J. Zajíc a IT specialista Josef Basík.
Rozhovor čísla je veden s Danou Němcovou, nepřehlédnutelnou osobností české společnosti, která vzpomíná nejen na předlistopadovou dobu, kdy patřila do první linie disentu. Rozhovor doprovází rodinné fotografie jejího syna Ondřeje.
Publicista Jiří Zajíc se zamýšlí nad minulostí, přítomností i budoucností strany KDU-ČSL, která dlouhodobě prochází značnými výkyvy. Autor se zaměřuje na problematické aspekty této politické strany, která tvoří nepřehlédnutelný a zároveň neustále zpochybňovaný element naší politické scény.
Revue Universum věnuje soustavnou pozornost evropským společensko-politickým otázkám a ne jinak je tomu i tentokrát: francouzský sociolog a teolog P. de Charentenay se zamýšlí nad Evropskou unií, která se po výrazném rozšíření ocitla ve značně problematickém období a zatím nedosáhla kýžené konsolidace. Esej doplňuje reakce z pera Jiřího Koláře SJ, který dále rozvíjí otázky nad plavbou evropského společenství rozbouřenými vodami světových dějin.
Potřebují naše vysoké školy reformu? Tak se ptá profesor Jan Bednář, člen Rady vysokých škol, a hned prohlašuje: „Odpověď zní ano, ale reformu všestranně vyváženou a dodržující konzervativní princip, jenž přikazuje rozvážně zachovat vše dobré a osvědčené.“
Petr Pithart a Martin Sedloň OMI přinášejí zamyšlení nad evangelizací inspirovanou biologickými systémy. Západní Evropou se šíří hnutí farních evangelizačních buněk, mluví se o biotopech či biosféře víry, ekosystémech a podobně. Jde o náhodné analogie, efektní jazykové obraty či naopak o hlubší souvislosti?
Dále v naší revue pokračuje živá diskuse nad otázkami o ukončení léčby, do které tentokrát přispívá ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích a viceprezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš.
Miloš Doležal, básník a redaktor Českého rozhlasu 3-Vltava, přináší dlouho očekávaný a hluboký Pokus o duchovní portrét Josefa Toufara, umučeného číhošťského kněze, který bude mít své pokračování i v zimním čísle revue.
Kulturní část je věnována filmu: Přinášíme zprávu o sepjetí filmu a víry na 45. MFF Karlovy Vary a exkluzivní rozhovor s vítězem ceny ekumenické poroty, ruským režisérem a filozofem Dmitrijem Mamulijou.

Přejeme Vám podnětné čtení!
Za redakci revue Universum Lukáš Jirsa


Letem světem

Anketa
Pro obřadnost a vyprázdněný ritualismus nebylo místa
(Václav Malý, Jiří Hanuš, Benno Beneš, Jiří Zajíc, Josef Basík)

Rozhovor

Tajná bohoslužba a meruňkové knedlíky
(S Danou Němcovou hovořil Josef Beránek)

Téma
Desatero tvůrčích období Josefa Zvěřiny (Vojtěch Novotný)
Pět let v blízkosti Josefa Zvěřiny (s Františkou Safkovou rozmlouval Josef Beránek)

Člověk a společnost
KDU-ČSL dnes a zítra (Jiří Zajíc)
Evropa zabředá do svých národností (Pierre de Charentenay a Petr Kolář)

Trendy
Potřebují naše vysoké školy reformu? (Jan Bednář)

Názory, polemika, diskuze

Evangelizace inspirována biologickými systémy (David Pithart a Martin Sedloň OMI)
Ukončení léčby a postřehy z praxe (Robert Huneš)
Co nám teologie dluží (Drago Fišer)

Historie
Jak bychom dnes měli zemřít (Miloš Doležal)

Kultura
Cisterciáci, muslim a boj proti Hollywoodu (Lukáš Jirsa)
Ztraceni mezi zbytečnostmi každodenního života (s Dimitrijem Mamulijou hovořil Lukáš Jirsa)

Recenze

Komentáře